نوای عشق (تعزیه شلمزار)
هیئت حضرت زهرا (س) شلمزار 
قالب وبلاگ

تاریخچه هیئت تعزیه خوانی حضرت زهرا(س) شهر شلمزار

هنر تعزیه و شبیه خوانی در سالیانی دور توسط مرحوم کربلائی چراغعلی آذرکمند ،که برای اولین بار نسخ تعزیه را از اصفهان خریداری نمود،وارد شلمزارشد و سالها این آیین مذهبی توسط ذاکرین ابااعبدالله(ع)سینه به سینه ونسل به نسل انتقال داده شد.

به مرور زمان و با افزایش جمعیت وعلاقه وافر مردم به  این هنر مقدس،در سال81با وارد شدن جمعی از جوانان مذهبی به این عرصه سبک وشیوه تعزیه خوانی رنگ وبوی خاصی به خود گرفت واز همان سال ایده هیئتی جدید به ذهن ها خطور کرد.در سال 85 با ورود برخی از ذاکرین به دانشگاهها ومراکز علمی وآشنایی با اساتید حوزه و دانشگاه وبا بهرگیری از رهنمودهای ایشان ،آشنایی با نحوه برپایی عزاداری در دیگر شهرهای ایران،تحقیق پیرامون مباحپ عاشورا  و آسیب شناسی تعزیه شلمزار در هیئتی چهار نفره مورد برسی قرار گرفت و روزنه جدیدی در تعزیه این شهرباز شد .


به لطف حضرت حق وعنایات خاصه امام زمان (عج) بعد از دو سال با جمع بندی دانسته ها وتحقیقات و استفاده از تجربه پیشکسوتان تعزیه شلمزار ایده هیئت جدید به ثمر نشست و بعد از عاشورای حسینی سال 87 هیئتی مزین به نام مبارک حضرت زهرا(س) شلمزار با اتکاء به نیروهای جوان و گمنام شهر تاسیس شد که در اولین برنامه خود در دهه فاطمیه سال 1388 به اجرا مجالس شبیه خوانی پرداخت.

این هیئت برای اولین بار در سطح شهرستان از اساتید به نام تعزیه ایران برای اجرای مراسم در این شهر ستان دعوت  به عمل آورد که نقطه عطفی در تاریخ تعزیه این شهر محسوب میشود، پس از سال ها انتظار نیز تعزیه خوانهای شلمزاری توانستند در دیگر شهرهای استان وحتی استان اصفهان هم نوا با اساتید کشوری به اجرا مراسم عزاداری وشبیه خوانی بپردازند.

همچنین انتصاب یکی از ذاکرین این هیئت به عنوان مسئول انجمن تعزیه شهرستان کیار موجب برپایی سوگواره های شهرستانی واستانی در این دیار شد تا این امر نام این شهر را به عنوان کانون ومهد تعزیه استان چهار محال و بختیاری بر سر زبانها جاری کند.

 این هیئت در انتخاب مکان اجرای مراسم و بهره بردن هرچه بیشتر مخاطبین از بعد معنوی را مد نظر داشته  و در انتخاب محل اجرا مکانی را که در شان و شخصیت مجالس اهل بیت (ع) بوده  وهمچنین برای سایر مردم  مزاحمتی ایجاد ننماید را در نظر گرفته و می گیرد و تنها با در نظر گرفتن شرایط مالی حاضر به اجرا در هر مکانی  نبوده و نیست.

این هیئت افتخار دارد همچون دیگر گروههای شهرستان بصورت افتخاری از ابتدای فعالیت خود به اجرای برنامه پرداخته و می پردازد که این  امر در بین گروه های تعزیه کشوری یک استثناست با توجه به اینکه کیفیت اجرای برنامه این هیئت از بسیاری از گروه هائی که قراردادهای آنچنانی بسته و خود را استاد خطاب می کنند به مراتب بالاتر بوده و هست. و همیشه در اماکن فرهنگی و در اماکنی که شان اهل بیت و خود افراد حفظ گردد اجرای برنامه داشته نه اینکه به صرف مسائل مالی در هر مکان و گوشه و کناری با حداقل امکانات برای صرفا مسائل مادی شآن و حرمت اهل بیت را زیر سوال ببرد.

یکی از دلایلی که فضای این هیئت همیشه از لحاظ معنوی و کیفیت در بین مخاطبان و حذف مسائل تخریبی موجود در تعزیه و ترمیم مسائل و نقاط قوت تعزیه رو به بهبود و پیشرفت بوده این بوده و هست که اکثر قریب به اتفاق اعضا دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و هستند که هنر تعزیه ما از این بعد هم بسیار رنج می برد.

این هیئت جزء محدود هیئت هایست که در طول سال جلسات تمرین، نقد وبررسی دارد واین امر رایکی از محورههای اصلی

جهت نائل شدن به اهداف خود واز آنجمله  برپایی هرچه با شکوتر عزاداری سرور وسالار شهیدان ویاران با وفایش میداند

[ ۱۳٩٠/۱٠/٢۳ ] [ ٤:۱۱ ‎ب.ظ ] [ مهندس مسعود شالوئی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بسم رب الحسین (ع) سلام از اینکه از وبلاگ بنده بازدید نمودید سپاسگذارم. به قول شاعر((آب دریا را اگر نتوان کشید پس به قدر تشنگی باید کشید)) در این وبلاگ برانم تا مطالبی پیرامون تعزیه وقیام امام حسین(ع) ودیگر موضوعات مذهبی را تقدیم دوستان اباعبدالله کنم, و نقشی بسیار بسیار کوچک در اشاعه اهداف و فرهنگ عزاداری سرور وسالار شهیدان داشته باشم. باشد که مورد توجه حضرت حق قرار بگیرد ان شا’الله. به امید فرج منتغم خون خدا
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب