نوای عشق (تعزیه شلمزار)
هیئت حضرت زهرا (س) شلمزار 
قالب وبلاگ

به نا م خدا

از آنجا که قیام امام حسین (ع) ویاران با وفایش از زمان وقوع حادثه تا به حال سینه به سینه ونسل به نسل منتقل شده وگذشتگان نقش بسزایی در این امر داشته اند وحقی بزرگ بر گردن تک تک ما دارند در این قسمت ضمن معرفی دو تن از بزرگان تعزیه شهر شلمزار،که از سایه پدریشان بهره مندیم، یادی خواهیم کرد از بزرگانی که بعد از یک عمر غلامی بر در خاته ارباب بی کفنشان از دنیای فانی رخت بر بستند و به دیدار حق شتافتند.

البته با توجه به قدمت بیش از سیصدسال شلمزار متاسفانه نامی بسیاری از این بزرگان را در اختیار ندارم و هم اینجا از دوستانی که این مطلب را میخوانند و میتوانند در این ضمینه کمک کنند یاری میطلبم.


خادم الحسن حاج عزیز اله نفر شلمزاری،متولد1307

همانند بسیاری از ذاکرین از کودکی توسط مرحوم مشهدی میرزاخان باقری ومرحوم مشهدی امیدعلی حمزه با شبیه خوانی آشنا شد.کار خود را با بچه خوانی اغاز نمود و در جوانی در کنار سایر نسخ بیشتر زن خوانی میکرد.بپس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با قانونمند شدن تعزیه ،ایشان بعنوان سرپرست هیئت تعزیه خوانی حضرت ابالفضل(ع) منصوب شدند.

در حال حاضر همانند سالیان گذشته کار نوشتن وتصحیح نسخ را عهد دار میباشند.

شعر زیر از سرودههای این پیرغلام  اباعبدالله است که با هم میخوانیم:

 

 

تا درگاه تو قبله راز  است حسین

ما را بدرت سوی نیاز است حسین

آن دل که تورا غم نپذیرد عجب است

عاشق که از او جدا بمیرد عجب است

ما غلام حسینیم و حسین تو آقایی

گر دست غلام خود نگیرد عجب است

 

خادم الحسین مشهدی عزت اله صیفی شلمزاری متولد1313

از دوران طفولیت توسط مرحوم مشهدی امیرحسین حکمی با شبیه خوانی آشنا شد.مدتها طفل خواتی نمود وسپس یکسال شبیه علی اکبر شد واز آن پس بیش از پنج دهه شبیه خوان یگانه علمدار کربلا حضرت ابالفضل العباس(ع) وهمجنین آزادمرد کربلاحربن یزیدبن ریاحی بود.ایشان در کنار  آن نقش های دیگری چون مسلم بن عقیل،حمزه ، شاهچراغ وام لیلی را اجرا کرد.

در حال حاظر علاوه بر راهنمایی و ارشاد جوانان علاقمند به تعزیه به کارگردانی مجالس تعزیه می پردارند

 

از دیگر پیشکسوتان تعزیه شهرمان میتوان از آقایان حاج ابراهیم بابادی وکربلایی محمد مراد صمیمی نام  برد.

اسامی برخی از تعزیه خوانهای قدیم شلمزار

.... ... و

ملا هادی رسایی، ملا محمدرضا امینی، کربلایی عبدالحسین حمزه، ملا خیری حمزه،ملا یداله حمزه، ملا ضحراب شریفی،مشهدی امیدعلی حمزه،مشهدی حسنعلی ملکپور، احمداقا صمیمی،حاج حسن صمیمی، حسین امینی، مشهدی میرزا خان باقری،مشهدی امیرحسین حکمی، مشهد عبداله صیفی، حاج امراله ملک پور،حاج عبدالعلی حمزه

و ... ...

    روحشان شاد و یادشان گرامی

[ ۱۳٩۱/۳/٥ ] [ ۳:٥۱ ‎ب.ظ ] [ مهندس مسعود شالوئی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بسم رب الحسین (ع) سلام از اینکه از وبلاگ بنده بازدید نمودید سپاسگذارم. به قول شاعر((آب دریا را اگر نتوان کشید پس به قدر تشنگی باید کشید)) در این وبلاگ برانم تا مطالبی پیرامون تعزیه وقیام امام حسین(ع) ودیگر موضوعات مذهبی را تقدیم دوستان اباعبدالله کنم, و نقشی بسیار بسیار کوچک در اشاعه اهداف و فرهنگ عزاداری سرور وسالار شهیدان داشته باشم. باشد که مورد توجه حضرت حق قرار بگیرد ان شا’الله. به امید فرج منتغم خون خدا
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب