نوای عشق (تعزیه شلمزار)
هیئت حضرت زهرا (س) شلمزار 
قالب وبلاگ

ستایش عظیمى را که سید الشهدا(ع)شب عاشورا از یاران خویش کرد،نام آنان را جاویدان و مقامشان را جلوه‏گر ساخت. آنجا که فرمود:من اصحابى شایسته‏تر و بهتر از یاران خود نمى‏شناسم«فانى لا اعلم اصحابا اولى و لا خیرا من اصحابى و لا اهل بیت ابر و لا اوصل من اهل بیتى،فجزاکم الله عنى جمیعا خیرا». در زیارت ناحیه مقدسه هم امام زمان(ع)به آنان اینگونه سلام داده است :«السلام علیکم یا خیر انصار...».

در توصیف آن شیر مردان عارف،بسیار سخن مى‏توان گفت.از زبان دشمن هم مى‏توان حقایق را شناخت.به مردى که روز عاشورا همراه عمر سعد در کربلا شرکت داشته،گفتند: واى برتو! آیا ذریه رسول خدا«ص»را کشتید؟گفت:...اگر تو شاهد چیزى بودى که ما دیدیم،تو هم همچون ما مى‏کردى.گروهى بر ما تاختند که دستهاشان بر قبضه شمشیرها بود،همچون شیران خشمگین،سواران را از چپ و راست درهم مى‏نوردیدند و خویش را به کام مرگ مى‏افکندند.نه امان مى‏پذیرفتند،نه علاقه به مال داشتند و نه چیزى مى‏توانست مانع ورودشان بر برکه‏هاى مرگ گردد!اگر اندکى از آنان دست بر مى‏داشتیم،جان همه سپاه را مى‏گرفتند.اى بى مادر،پس مى‏خواستى چه کنیم؟ !... براى آشنایى با برخى فضایل آنان،که حواریین امام حسین(ع)بودند،رجوع کنید به«منتخب التواریخ»،ص 245 تا 255 که بیست و شش فضیلت براى آنان بر شمرده است،از جمله:

رضایت از خدا ، با وفاترین اصحاب ، ثبت بودن نامشان در لوح محفوظ ، برتر بودن مقامشان از همه شهدا ، همت والا با عده کم ، توفیق باز گشت به دنیا در عصر رجعت ، معروف بودنشان در آسمانها ، شوق شهادت در رکاب امام حسین(ع) ، یاران واقعى دین خدا ، وارستگى و زهد و عبادت ، دفن در سرزمین مقدس کربلا و .... همین فضیلتهاست که آنان را محبوب دلها ساخته و در دنیا و آخرت ، مورد غبطه جهانیانند . قبر شهداى کربلا همه یکجا در حرم سید الشهدا (ع) است .

در راه دوست کشته شدن آرزوى ماست‏
دشمن اگر چه تشنه به خون گلوى ماست‏

گردیم دور یار،چو پروانه گرد شمع‏
چون سوختن در آتش عشق آرزوى ماست‏

از جان گذشته‏ایم و به جانان رسیده‏ایم‏
در راه وصل،این تن خاکى عدوى ماست‏

خاموش گشته‏ایم و فراموش کى شویم‏
بس این قدر که در همه جا گفتگوى ماست‏

ما را طواف کعبه بجز دور یار نیست‏
کز هر طرف رویم،خدا روبروى ماست‏


-------------------------------------

منبع : فرهنگ عاشورا صفحه 49 / جواد محدثى‏

 

[ ۱۳٩۱/٥/٩ ] [ ٧:۳٤ ‎ب.ظ ] [ مهندس مسعود شالوئی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بسم رب الحسین (ع) سلام از اینکه از وبلاگ بنده بازدید نمودید سپاسگذارم. به قول شاعر((آب دریا را اگر نتوان کشید پس به قدر تشنگی باید کشید)) در این وبلاگ برانم تا مطالبی پیرامون تعزیه وقیام امام حسین(ع) ودیگر موضوعات مذهبی را تقدیم دوستان اباعبدالله کنم, و نقشی بسیار بسیار کوچک در اشاعه اهداف و فرهنگ عزاداری سرور وسالار شهیدان داشته باشم. باشد که مورد توجه حضرت حق قرار بگیرد ان شا’الله. به امید فرج منتغم خون خدا
لینک دوستان
موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
امکانات وب