«السلام علیکم یا خیر انصار...».

ستایش عظیمى را که سید الشهدا(ع)شب عاشورا از یاران خویش کرد،نام آنان را جاویدان و مقامشان را جلوه‏گر ساخت. آنجا که فرمود:مناصحابى شایسته‏تر و بهتر از یاران خود نمى‏شناسم«فانى لا اعلم اصحابا اولى و لا خیرا من اصحابى و لا اهل بیت ابر و لا اوصل من اهل بیتى،فجزاکم الله عنى جمیعا خیرا». در زیارت ناحیه مقدسه هم امام زمان(ع)به آنان اینگونه سلام داده است :«السلام علیکم یا خیر انصار...».

در توصیف آن شیر مردان عارف،بسیار سخن مى‏توان گفت.از زبان دشمن هم مى‏توان حقایق را شناخت.به مردى که روز عاشورا همراه عمر سعد در کربلا شرکت داشته،گفتند: واى برتو! آیا ذریه رسول خدا«ص»را کشتید؟گفت:...اگر تو شاهد چیزى بودى که ما دیدیم،تو هم همچون ما مى‏کردى.گروهى بر ما تاختند که دستهاشان بر قبضه شمشیرها بود،همچون شیران خشمگین،سواران را از چپ و راست درهم مى‏نوردیدند و خویش را به کام مرگ مى‏افکندند.نه امان مى‏پذیرفتند،نه علاقه به مال داشتند و نه چیزى مى‏توانست مانع ورودشان بر برکه‏هاى مرگ گردد!اگر اندکى از آنان دست بر مى‏داشتیم،جان همه سپاه را مى‏گرفتند.اى بى مادر،پس مى‏خواستى چه کنیم؟ !... براى آشنایى با برخى فضایل آنان،که حواریین امام حسین(ع)بودند،رجوع کنید به«منتخب التواریخ»،ص 245 تا 255 که بیست و شش فضیلت براى آنان بر شمرده است،از جمله:

رضایت از خدا ، با وفاترین اصحاب ، ثبت بودن نامشان در لوح محفوظ ، برتر بودن مقامشان از همه شهدا ، همت والا با عده کم ، توفیق باز گشت به دنیا در عصر رجعت ، معروف بودنشان در آسمانها ، شوق شهادت در رکاب امام حسین(ع) ، یاران واقعى دین خدا ، وارستگى و زهد و عبادت ، دفن در سرزمین مقدس کربلا و .... همین فضیلتهاست که آنان را محبوب دلها ساخته و در دنیا و آخرت ، مورد غبطه جهانیانند . قبر شهداى کربلا همه یکجا در حرم سید الشهدا (ع) است .

در راه دوست کشته شدن آرزوى ماست‏
دشمن اگر چه تشنه به خون گلوى ماست‏

گردیم دور یار،چو پروانه گرد شمع‏
چون سوختن در آتش عشق آرزوى ماست‏

از جان گذشته‏ایم و به جانان رسیده‏ایم‏
در راه وصل،این تن خاکى عدوى ماست‏

خاموش گشته‏ایم و فراموش کى شویم‏
بس این قدر که در همه جا گفتگوى ماست‏

ما را طواف کعبه بجز دور یار نیست‏
کز هر طرف رویم،خدا روبروى ماست‏


-------------------------------------

منبع : فرهنگ عاشورا صفحه 49 / جواد محدثى‏

 

/ 2 نظر / 10 بازدید
رضا

«السلام علیکم یا خیر انصار...».