تاریخچه هیئت تعزیه خوانی حضرت زهرا(س) شهر شلمزار

به لطف حضرت حق وعنایات خاصه امام زمان (عج) بعد از دو سال با جمع بندی دانسته ها وتحقیقات و استفاده از تجربه پیشکسوتان تعزیه شلمزار ایده هیئت جدید به ثمر نشست و بعد از عاشورای حسینی سال 87 هیئتی مزین به نام مبارک حضرت زهرا(س) شلمزار با اتکاء به نیروهای جوان و گمنام شهر تاسیس شد که در اولین برنامه خود در دهه فاطمیه سال 1388 به اجرا مجالس شبیه خوانی پرداخت.

این هیئت برای اولین بار در سطح شهرستان از اساتید به نام تعزیه ایران برای اجرای مراسم در این شهر ستان دعوت  به عمل آورد که نقطه عطفی در تاریخ تعزیه این شهر محسوب میشود، پس از سال ها انتظار نیز تعزیه خوانهای شلمزاری توانستند در دیگر شهرهای استان وحتی استان اصفهان هم نوا با اساتید کشوری به اجرا مراسم عزاداری وشبیه خوانی بپردازند.

همچنین انتصاب یکی از ذاکرین این هیئت به عنوان مسئول انجمن تعزیه شهرستان کیار موجب برپایی سوگواره های شهرستانی واستانی در این دیار شد تا این امر نام این شهر را به عنوان کانون ومهد تعزیه استان چهار محال و بختیاری بر سر زبانها جاری کند.

 این هیئت در انتخاب مکان اجرای مراسم و بهره بردن هرچه بیشتر مخاطبین از بعد معنوی را مد نظر داشته  و در انتخاب محل اجرا مکانی را که در شان و شخصیت مجالس اهل بیت (ع) بوده  وهمچنین برای سایر مردم  مزاحمتی ایجاد ننماید را در نظر گرفته و می گیرد و تنها با در نظر گرفتن شرایط مالی حاضر به اجرا در هر مکانی  نبوده و نیست.

این هیئت افتخار دارد همچون دیگر گروههای شهرستان بصورت افتخاری از ابتدای فعالیت خود به اجرای برنامه پرداخته و می پردازد که این  امر در بین گروه های تعزیه کشوری یک استثناست با توجه به اینکه کیفیت اجرای برنامه این هیئت از بسیاری از گروه هائی که قراردادهای آنچنانی بسته و خود را استاد خطاب می کنند به مراتب بالاتر بوده و هست. و همیشه در اماکن فرهنگی و در اماکنی که شان اهل بیت و خود افراد حفظ گردد اجرای برنامه داشته نه اینکه به صرف مسائل مالی در هر مکان و گوشه و کناری با حداقل امکانات برای صرفا مسائل مادی شآن و حرمت اهل بیت را زیر سوال ببرد.

یکی از دلایلی که فضای این هیئت همیشه از لحاظ معنوی و کیفیت در بین مخاطبان و حذف مسائل تخریبی موجود در تعزیه و ترمیم مسائل و نقاط قوت تعزیه رو به بهبود و پیشرفت بوده این بوده و هست که اکثر قریب به اتفاق اعضا دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و هستند که هنر تعزیه ما از این بعد هم بسیار رنج می برد.

این هیئت جزء محدود هیئت هایست که در طول سال جلسات تمرین، نقد وبررسی دارد واین امر رایکی از محورههای اصلی

جهت نائل شدن به اهداف خود واز آنجمله  برپایی هرچه با شکوتر عزاداری سرور وسالار شهیدان ویاران با وفایش میداند

/ 0 نظر / 27 بازدید